Torebka damska – radość każdej kobiety
Damska torebka istnieje od zarania dziejów, mało kto jednak wie, że jej początki nie były tak kolorowe i słodkie jak w dzisiejszych czasach. Pierwotnie pełniła funkcje wyłącznie praktyczną – rekompensowała brak kieszeni w ówczesnych ubraniach. Z tego powodu początkowo torebka służyła do przechowywania pokarmu, dopiero później uzyskała tytuł ozdoby.
Przykładowe produkty dostępne w naszym sklepie zobaczyć można – tutaj.
Pierwsza znana nam torebka jest datowana na okres pomiędzy 2500, a 2200 r. p.n.e. Jest to udekorowany psimi zębami woreczek znaleziony w okolicach Lipska. Dopiero czasy Starożytnego Egiptu zmieniły wizerunek torebek. Przestały być dobrem praktycznym, a wiązana na pasie torebka podkreślała także wysoki status społeczny posiadacza.
Torebki powszechnie widywane na półkach sklepowych czerpią garściami swój kształt oraz krój z czasów średniowiecza. To właśnie wtedy zaczęto wytwarzanie torebek zawieszanych na ramię, łudząco podobnych do współczesnych „listonoszek” – były jednak one wykorzystywane wyłącznie przez mężczyzn (bogaci, miejscy kupcy). Wtedy właśnie zaczynały pojawiać się wszelkie zdobienia.
Wygląd torebek zmieniał się raptownie, można to zaobserwować po gobelinach i freskach. Nietrwałe i słabe jakościowo materiały spowodowały, iż w obecnych czasach zachowało się ich bardzo mało. W Amsterdamie znajduje się muzeum torebek (Museum of Bags and Purses). Wskazują oni, że wygląd był zależny od przeznaczenia (torebki z klamerkami, skórzanymi paskami do ściągania). Zdecydowana większość z nich była mocowana do pasa.
Rozwój determinuje zmiany
W XV wieku tradycją było dawanie torebki w prezencie – od pana młodego dla jego narzeczonej. Worki takie były zwykle misternie haftowane ilustracjami przedstawiającymi historie miłosne.
Dopiero wiek XVI zmienił wizerunek torebek, od tamtego czasu torebki stały się praktycznie wyłącznie domeną kobiet. Portmonetki były w tamtych czasach noszone na chatelaine – był to ozdobny łańcuszek, najczęściej wykonany z metali szlachetnych. Można do niego było dołączyć małe pojemniki, akcesoria, klucze, narzędzia do szycia bądź nożyczki. Chatelaine był traktowany jako biżuteria i stał się dzięki temu wyznacznikiem statusu społecznego. Forma oraz wygląd ewoluował w czasie, ale dopiero w XX wieku, znana nam obecnie torebka zastąpiła chatelaine
Rewolucja przemysłowa w Anglii zrewolucjonizowała nie tylko gospodarkę, ale również nowoczesną torebkę. Bezpośredni wpływ miał na to rozwój kolei i rosnąca konieczność przemieszczania się. Nowe torby były z założenia przeznaczone dla podróżników, mieli w nich trzymać swoje dobra osobiste. Nowe modele stały się zarówno nieodłącznym elementem podróży, jak i zaczęły towarzyszyć przy zakupach lub podczas wizyty u znajomych. Rozwój technologii pozwolił na utworzenie nowych wzorów oraz modeli poprzez zastosowanie wielu nowych oraz bardziej dostępnych materiałów, takich jak papier mâché, żelazo, bądź polerowana stal.
Sytuacja bieżąca
XX wiek przeniósł gwałtowne zmiany – zarówno moda jak i sztuka ewoluowały w bardzo krótkim czasie, a wraz z nimi zmieniły się przedmioty życia codziennego. Największy wpływ na kształtowanie się torebek miała emancypacja kobiet. Coraz więcej kobiet zaczęło podejmować się pracy zawodowej, stały się bardziej mobilne, a co za tym idzie ich torebki musiały się dopasować do coraz bardziej wygórowanych wymagań. Powstało wiele nowych modeli, każdy przeznaczony do innego stroju – do przenoszenia dokumentów, oficjalne do wizyt w urzędach, luźne na spacer, pojemne na zakupy, czy też eleganckie na wieczorne wyjście. Rozwój technologii XX wieku otworzył wiele nowych możliwości wykorzystywania tekstur i materiałów, od tworzyw sztucznych po ręcznie tkane słomki. Do łask mężczyzn torebki powróciły w latach 60-tych XX wieku, w głównej mierze dzięki rosnącej popularności stylu hippice, a także praktycznym zastosowaniu toreb w wielu zawodach. Pod koniec XX wieku niezwykle zauważalny stał się branding, torebka pojawiła się na wybiegach, a znani na całym świecie projektanci zaczęli tworzyć ekskluzywne torebki i galanterię skórzaną. Dla projektantów i domów mody takich jak: Hermes, Louis Vuitton, Chanel czy Dior torebki stały się ważnym dopełnieniem kolekcji.
W połowie XX wieku powstał pierwszy zakład kaletniczy w Szczecinie. W 1962 Antonii Kucharski założył pracownię, która prężnie działa po dziś dzień. Produkty wytwarzane przez ojca pozyskały ogromne grono klientów, które wciąż jest z nami.