Odwiecznym polem do dyskusji jest kwestia porównania skóry ekologicznej i naturalnej. Obie mają swoich przeciwników i zwolenników. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na rozbieżności dotyczące eksploatacji, a co za tym idzie pielęgnacji. Skóra ekologiczna nie musi być mniej wytrzymała od naturalnej, jednak często ze względu na niską jakość wykonania jest mniej odporna na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia. Jakie są zalety przemawiające za galanterią wykonaną ze skóry ekologicznej, a jakie ze skóry naturalnej?
SKÓRA EKOLOGICZNA – nie ucierpiało żadne zwierze
Zgodnie z myślą ekologiczną i troską o naszą planetę, artykuły wykonane ze skóry ekologicznej nie zagrażają życiu zwierząt. Materiały wykorzystane do produkcji zrobione są tak, aby jak najrzetelniej odwzorować fakturę skóry naturalnej jednak do ich produkcji w żadnym wypadku nie używa się materiałów odzwierzęcych. Niestety, co oczywiste, miłośnicy skóry naturalnej są w stanie bardzo szybko dostrzec rozbieżności między materiałami – nie tylko po wyglądzie, ale i zapachu. Nie można jednak zapominać o niewątpliwych zaletach skóry ekologicznej. Eko-skóra jest elastyczna i wytrzymała, nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Niewątpliwą zaletą jest także jej cena, która jest dużo niższa niż cena skóry naturalnej.
SKÓRA NATURALNA – wysoka jakość i wyższa cena
Już pierwsze skojarzenia dotyczące skóry naturalnej, utrwalone przez wnioski wynikające z jej wieloletniego użytkowania i historii, są dość proste. Przedmioty z niej wykonane wydają nam się z reguły niezwykle trwałe i charakteryzują się niebywałą jakością. Nie jest to skojarzenie nieprawdziwe, gdyż w pełni pokrywa się z rzeczywistością. To jeden z najtrwalszych i najlepszych jakościowo materiałów wykorzystywanych w przemyśle związanym z produkcją odzieży i akcesoriów. Niestety, w przypadku skóry naturalnej wraz z wysoka jakością w parze idzie także wysoka cena, którą zwykle musimy zapłacić za wyroby z tego materiału. Skóra, będąc w pełni materiałem naturalnym, dodatkowo nie uczula. Przy regularnej pielęgnacji i konserwacji, której wymaga, będziemy mogli cieszyć się wykonanym z niej przedmiotem przez długi czas.